2012. november 19., hétfő

Könyvajánló - Ad Astra Kiadó

Tulajdonképpen velük kellett volna kezdenem a könyvajánlókat, ugyanis ők voltak az első kiadó, akik indulásukkor a hagyományos könyv mellett rögtön az elektronikus változatokkal is kirukkoltak (legalábbis a kiadványok nagyobb része mindkét formátumban elérhető).


Az oldal technikai részéről sokat nem szeretnék írni, regisztráció után a bankkártyás vásárlás tökéletesen működik. A könyvek EPUB és MOBI formátumban tölthetőek le, DRM védelem természetesen nincs rajtuk.  A már kiadott kötetek esetleges hibáit folyamatosan korrigálják, így időnként érdemes visszanézni a könyvespolcunkra a javított változatokért.

A kiadó zsánere a kortárs sci-fi és fantasy - tehát eléggé rétegstílust képviselnek. A sci-fi konzervatív vonulatát kedvelőket (magam is ilyen lennék) emiatt érhetik meglepetések, de egy próbát mindenképpen érdemes tenni a könyvekkel, valószínűleg lesz a kötetek között pozitív csalódást okozó.


A választék ugyan nem tartalmaz sok címet - a kiadó szerencsére a minőséget helyezte előtérbe a mennyiséggel szemben - de folyamatosak az új megjelenések.
A könyvek a kiadó webshopjában vásárolhatóak meg.

2012. november 10., szombat

Kindle 4 - a fekete változat

Az Amazon 2012 októberében új termékpalettával állt elő. Bár a fő szenzáció a beépített világítással rendelkező Paperwhite volt, a cég legkisebb Kindle készüléke is ráncfelvarráson esett át. A 2011-ben megjelent szürke változatot közel egy évig használtam, kb. egy hónapja pedig egy fekete Kindle 4 is a birtokomban van, így vettem a bátorságot és összehasonlítottam a két készüléket. 


KÜLSŐ: Az új Kindle fekete burkolatot kapott. Hogy kinek melyik szín tetszik jobban az nyilván egyéni ízlés kérdése. Néhány hetes használat után a benyomásaim nem egyértelműen pozitívak. Sajnos az Amazon mérnökeinek nem sikerült igazi matt műanyagot találni, így az továbbra is hajlamos időnként becsillanni - kb. a szürke borításhoz hasonló mértékben. Sokkal nagyobb baj, hogy rendkívüli módon gyűjti az ujjlenyomatokat. Míg az előző Kindle-n az egyévnyi használat sem hagyott e tekintetben nyomot, az új készüléken a gombok körül rögtön megjelentek a használat jelei. Még egy apróság: erősebb olvasólámpa fényében az immár fehér Kindle felirat is képes kissé zavaróan "világítani". 

BELSŐ: E tekintetben az Amazon közlései kissé ellentmondásosak voltak. Bár igazából csak "ruhacseréről" volt szó, ennek ellenére a reklámok gyorsabb lapozásról, 15%-al nagyobb kontrasztról beszéltek - bár elvileg mind a hardver, mind a firmware változatlan maradt. Én érdemi működésbeli eltérést nem vettem észre, sem a funkciók, sem a sebesség terén. A firmware ugyanaz a 4.1.0-ás változat, amit nemrég a régi Kindle is megkapott egy frissítés során.

KÉPERNYŐ: Elméletileg ugyanolyan típusú Pearl kijelzőt kapott az új készülék is, mint a 2011-es. Ennek ellenére az én két Kindle-m képernyője között látható különbség van - az új javára. Hogy ez annak köszönhető, hogy a régi készülék egy rosszabb szériából származott, vagy tényleg változtatott valamit az Amazon azt nem tudom, mindenesetre külföldi fórumok is hasonló tapasztalatokról számolnak be. Érdekes módon ez az első pillantásra jelentős különbség néhány percnyi olvasás után már nem is annyira szembetűnő, mindenesetre az tény, hogy a fekete készüléken eggyel kisebb betűméretre váltottam a korábban megszokottnál.

VERDIKT: Kicsit jobb képernyő, kicsit rosszabb anyagválasztás - mindössze ennyi a különbség a két változat között. A jobb kijelző a fekete verzió felé billentheti a mérleg nyelvét, újonnan emiatt érdemesebb azt választani, de a két készülék közti váltáshoz nem biztos, hogy ez elég indok.

További összehasonlító képek a The Verge portálról.

2012. november 8., csütörtök

UsbNet - a hálózat csapdájában

Figyelem! A következőkben leírtak arról szólnak, hogyan tudunk egy SSH klienssel bejelentkezni a Kindle fájlrendszerébe. A módszer kipróbálását alapvetően csak akkor ajánlom, ha nem kell elmagyarázni hogy ez mit is jelent, és pontosan tudjuk mire akarjuk használni. Ellenkező esetben komoly károkat okozhatunk, melyek akár a készülék működésképtelenné válásához is vezethetnek. Egyetlen kivételként akkor jön szóba a lentebb leírtak használata, ha biztonsági mentést szeretnénk készíteni a készülék partícióiról, gondolva egy jövőbeni szoftverkárosodásra.  Ebben az esetben ajánlom a blog előző bejegyzésének végigolvasását, különös tekintettel az SSH kliensek használatáról is szóló III/3 pontra.

Miközben az előző, a szoftveresen halott Kindle újraélesztéséről szóló bejegyzést írtam több alkalommal be kellett jelentkeznem SSH klienssel a készüléken futó Linux rendszerbe. A lehetőség, hogy ilyen is van egészen fellelkesített. Nem sokkal később kezembe került egy 2012-es évjáratú fekete Kindle 4-es, amiről szerettem volna egy komplett mentést (partíciók, kernelek) készíteni, de szembesülnöm kellett vele, hogy ezen új készülékek diagnosztikus partíciója már nem alkalmas SSH elérésre - az pedig mindenképpen szükséges a mentéshez. Ugyan felülírhattam volna a diagnosztikus részt egy 2011-es Kindle 4-ről lementett állománnyal, ami korrigálta volna ezt a hiányosságot, de ezt a készüléket nem szerettem volna nagyon módosítani, így más utat kerestem és szerencsére találtam is. A megoldást természetesen egy hack jelentette, ami lehetővé teszi, hogy többé-kevésbé egyszerűen, diagnosztikus módba való átlépés nélkül érhessük el SSH klienssel a Kindle-t.

A leírás egyes lépései korábbi bejegyzésekben már szerepeltek. Az egyszerűség kedvéért hivatkozások helyett egyes részeket teljes egészében átemeltem ide.


1. Jailbreak
(Használata garanciavesztéshez, a készülék szoftverének visszafordíthatatlan/nehezen visszafordítható károsodásához vezethet, ezért mindenki csak saját felelősségére próbálja ki!)

4.0.x firmware alatt: A dl.dropbox.com/u/16679763/kindle-nt-jailbreak-1.0.zip linken található állományból a RUNME.sh és data.tar.gz állományokat másoljuk a Kindle főkönyvtárába majd indítsuk újra a készüléket (Settings/Restart).

4.1.0 firmware alatt: 
  • Töltsük le a kindle-jailbreak-k4-1.5.N állományt.
  • A letöltött csomagból a data.tar.gzENABLE_DIAGS fájlokat és a diagnostic_logs mappát másoljuk át a Kindle gyökérkönyvtárába.
  • Indítsuk újra a készüléket (Settings/Restart).
  • Újraindítás után a Kindle diagnosztikus módba kerül, ekkor sorban a következő menüpontokat válasszuk: D) Exit, Reboot or Disable Diags, majd R) Reboot System, végül Q) To continue.
  • Várjunk 20 másodpercet, ekkor meg kell jelennie a Jailbreak képernyőnek, majd a készüléknek ismét újra kell indulnia. Ekkor a következő menüpontokat kell választanunk: D) Exit, Reboot or Disable Diags, majd D) Disable Diagnostics, végül Q) To continue.
  • Újraindulás után a Kindle könyvtárában egy "You are Jailbroken" című új könyvet kell látnunk. Amennyiben ez megjelent, a jailbreak sikeres volt.

2.Telepítés
  • Töltsük le a kindle-usbnetwork-0.46.N.zip csomagot. 
  • A csomagban található update_usbnetwork_0.46.N_k4_install.bin állományt másoljuk be a Kindle főkönyvtárába.
  • Frissítsük a készüléket: Menu/Settings/Update Your Kindle. 

3. Beüzemelés

Kapcsoljunk a Kindle alapképernyőjére (Home gomb), nyomjuk meg a billentyű (Keyboard) gombot. A felugró ablakban gépeljük be a következőket (a kis/nagybetű különbség is fontos!):

;debugOn (Ezután kattintsunk a Done feliratra, majd nyomjuk le az ötirányú navigátor középső gombját. A továbbiakban is ezen a módon tudjuk érvényesíteni a kiadott parancsokat.)

~usbNetwork  (Az első jelet a '!&#' fülre kattintva találhatjuk meg.)

;debugOff

Csatlakoztassuk a Kindle-t a számítógéphez, az pedig jelezni fogja, hogy új eszközt talált. - azonban alapból ehhez nem rendelkezik driverrel a Windows. Ennek korrigálásához töltsük le a linux.inf fájlt, majd a felugró drivertelepítő ablak haladó módjában válasszuk ki azt .

Lépjünk be a Start menü/Vezérlőpult/Hálózati kapcsolatok menübe és válasszuk ki a Linux USB Ethernet/RNDIS Gadget eszközt. A jobb egérgombra felugró menüből válasszuk a Tulajdonságok pontot, a következő felugró ablakban a TCP/IP Internet Protokollt,  majd itt is kattintsunk a Tulajdonságokra. A feljövő ablakban állítsuk be be IP címnek a következőt: 192.168.2.1. 

4. Használat

Ezek után a továbbiakban elvileg már működnie kell a UsbNetwork kapcsolatnak. A kipróbáláshoz indítsuk el kedvenc SSH kliens programunkat. IP címnek 192.168.2.2-t, Portnak 22-t állítsunk be. A felhasználónév root legyen, a jelszót (ha nem tudjuk) az Amazon Kindle root password tool oldalon deríthetjük ki, előtte mindenképpen érdemes a mario karaktersorozatot kipróbálni.

Az UsbNet mód kikapcsolása: Ha vissza szeretnénk térni a Kindle rendes üzemmódjába, akkor a készülék leválasztása után a fenti parancsokat (tehát ;debugOn, ~usbNetwork, ;debugOff) kell ismét kiadnunk.

Konfigurálás: Az UsbNet hack telepítéskor létrehoz egy usbnet könyvtárat a Kindle főkönyvtárában. Az usbnet/etc mappában találunk egy config állományt, ennek szerkesztésével módosíthatjuk a program viselkedését. Részletesen erről nem szeretnék írni, egyrészt a letöltött csomag README_FIRST.txt állományban olvashatunk a mikéntekről, másrészt remélhetőleg aki kipróbálja ezt a módszert, az rendelkezik elegendő Linux tapasztalattal.

Automata UsbNet: Amennyiben azt szeretnénk, hogy a készülék újraindítás után is UsbNet módban maradjon, az usbnet könyvtárban lévő DISABLE_auto fájlt nevezzük át auto-ra.

5. Biztonsági mentés

Felmerülhet a kérdés, hogy mire is jó ez az egész. Nos, rengeteg mindenre, hiszen megfelelő tudás birtokában mélyen belenyúlhatunk a Kindle Linux rendszerébe. Van azonban egy terület, ahol gyakorlat nélkül is hasznos lehet, ráadásul ha nem csinálunk mást, mint a leírásban szerepel, akkor kárt sem okozhatunk. Lássuk, hogyan is készíthetünk biztonsági mentést a Kindle rendszeréről.

a) Töltsük le a getkernels csomagot. Bontsuk ki és a getkernels-1.4 állományt másoljuk a Kindle gyökérkönyvtárába.

b) Csatlakoztassuk a Kindle-t a számítógéphez, majd a fentiekben leírtak szerint aktiváljuk az UsbNet módot. Lépjünk be a PuTTY programmal a Kindle-be. (Ha gondot okoz a használata akkor a blog előző bejegyzésének III/3/e,f pontjában leírtakat kövessük - azzal a különbséggel, hogy a beírandó IP cím a fentebb megadott legyen.)

c) Ha sikerült bejelentkeznünk adjuk ki a következő parancsokat:

mntroot rw

cd /mnt/us

dd if=/dev/mmcblk0p1 of=/mnt/us/mmcblk0p1.img bs=1024

dd if=/dev/mmcblk0p2 of=/mnt/us/mmcblk0p2.img bs=1024

./getkernels-1.4 /dev/mmcblk0

mntroot ro

exit

Ne ijedjünk meg, ha némelyik parancs után látszólag nem történik semmi, nagyméretű állományokat másol közben a program. Az utolsó parancs hatására a PuTTY bezáródik.

d) Válasszuk le a Kindle-t, kapcsoljuk ki az UsbNet módot, majd a készüléket csatlakoztassuk ismét a számítógéphez. A gyökérkönyvtárban négy új fájlt kell látnunk:

main_kernel.img, diags_kernel.img, mmcblk0p1.img, mmcblk0p2.img

Ezen állományok a diagnosztikus és fő kerneleket és partíciókat tartalmazzák. Mentsük el őket biztonságos helyre. Remélhetőleg nem lesz rájuk szükség, ha mégis, akkor később  még nagyon jól jöhetnek.

***

Kiegészítés: Ha 2011-es kiadású, szürke Kindle 4-esünk van, és nem akarjuk a JailBreaket és az UsbNet hacket feltelepíteni, akkor diagnosztikus módban is elvégezhetjük a biztonsági mentést. Ennek lépései a következőek:

  • Töltsük le a kindle-jailbreak-k4-1.5.N állományt.
  • A letöltött csomagból az  ENABLE_DIAGS fájlt és diagnostic_logs mappát másoljuk át a Kindle gyökérkönyvtárába (a data.tar.gz és egyéb állományok ez esetben nem szükségesek, hiszen nem akarjuk jailbreakelni a Kindle-t!)
  • Indítsuk újra a készüléket (Settings/Restart).
  • Újraindítás után a Kindle diagnosztikus módba kerül. Ezután kövessük az előző blogbejegyzés III/3/b,c,e,f pontjaiban leírtakat.
  • Írjuk be a fenti c) pontban részletezett parancsokat.
  • Miután a PuTTY bezáródott, a diagnosztikus menüből válasszuk a D) Exit, Reboot or Disable Diags, majd D) Disable Diagnostics, végül Q) To continue pontokat. Ezután a készülék újraindul.